The following materials standards have been established for a particular product: Standard quantity per unit of output4.8 grams Standard price$12.

The following materials standards have been established for a particular product:

     Standard quantity per unit of output4.8  grams  Standard price$12.00  per grams 

The following data pertain to operations concerning the product for the last month:

     Actual materials purchased3,700 grams  Actual cost of materials purchased$ 43,105    Actual materials used in production3,000 grams  Actual output560 units

"Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!":

Get started